12-го травня 2010р. в рамках загальноукраїнської конференції кошторисників відбувся круглий стіл "Розширення співпраці між розробниками елементних кошторисних норм та розробниками кошторисних програмних комплексів – шлях до ефективної роботи спеціалістів-кошторисників." І хоча присвячений він був співпраці розробників програмного забезпечення та розробників ресурсних елементних кошторисних норм, мова йшла про перспективи ціноутворення у будівництві вцілому.
Учасники круглого столу: спеціалісти з визначення вартості будівельних, проектних та науково-дослідних робіт; представники організацій-розробників ресурсних елементних кошторисних норм; представники базових організацій з нормування праці; розробники окремих відомчих правил визначення вартості будівельних робіт; розробники програмного забезпечення для визначення вартості будівельних робіт; розробники бази уніфікованих індивідуальних норм; представники організацій, які впроваджують та супроводжують кошторисні програми. Згідно нової редакції ДБН Д.1.1-1-2000 «Правила визначення вартості будівництва» у випадку зміни матеріалів у діючих державних РЕКН має бути розроблена індивідуальна РЕКН. Загальна послідовність розробки елементних кошторисних норм регламентується «Методичними рекомендаціями», які розроблені УДНДЦЦБ «Цінобуд» і схвалені рішенням НТР Мінбуду України від 12.04.2002 №21. Але механізм розробки індивідуальних РЕКН не формалізовано. На сьогодні автоматизувати можливо лише окремі елементи розробки індивідуальних РЕКН. Один з таких елементів розрахунок трудовитрат. Але необхідно вирішити ряд проблем: необхідні зміни чи додаткові роз’яснення положень ДБН Д.1.1-1-2000 в частині розробки індивідуальних РЕКН; для якісних, обґрунтованих розрахунків бажане існування спільного, загальнодержавного банку даних первинних документів нормування праці виконаних різними організаціями на підприємствах різних галузей; прийнятий зараз формат друкованих варіантів норм часу не відповідає вимогам електронних форматів даних; розробники норм не передбачають в договорах на розробку норм своє право на повторне використання результатів проведених досліджень; кінцевим споживачем норм є користувач програмного продукту, але прийнятний механізм передачі норм праці та нових РЕКН від розробників норм розробникам кошторисних ПК не відпрацьовано.
В результаті обговорення було з’ясовано необхідність наступних кроків: галузеві та міжгалузеві норми часу, внесення змін та розробка нових РЕКН потребують значної кількості спостережень, які можна забезпечити спільними зусиллями зацікавлених організацій шляхом створення спільного, загальнодержавного банку даних первинних документів нормування праці; для спрощення розробки та перевірки індивідуальних норм, полегшення використання стандартних норм, необхідно додати в існуючі та додатково зазначати в нових РЕКН числові дані про трудомісткість і середній розряд робіт у кожному пункті Складу робіт РЕКН; процедуру включення норм часу та нових РЕКН (СОУ) в кошторисні ПК потрібно спростити і прискорити, переклавши цю роботу на Асоціацію розробників та розповсюджувачів кошторисних програм; розміщення норм (СОУ) в кошторисних програмних комплексах має розглядатись, як публікація попередньої технічної інформації, а авторські та інші майнові права кінцевий споживач норм повинен отримати безпосередньо від розробника норм часу чи РЕКН (СОУ).
Учасники круглого столу зазначили корисність таких зустрічей та необхідність їх подальшого проведення з розширенням кола фахівців та зацікавлених державних структур. Організатори круглого столу: - «АВК-Созидатель» м. Дніпропетровськ; - «Інкомсервіс» м. Київ; - «Computer Logic Group» м. Харків; - Методичний центр «Будівництво-сучасні технології»; - ПП "ССБ Електронікс", м. Івано-Франківськ. |